Hnutie za funkčné detské kútiky

Autor: Zuzana Minaričová | 12.9.2017 o 22:33 | (upravené 13.9.2017 o 20:35) Karma článku: 3,94 | Prečítané:  132x

Spolu s deťmi sa človeku menia priority a začína si v živote všímať iné veci. Jednou z nich sú v poslednom čase aj detské kútiky reštaurácií a podnikov, ktoré sa často hrdia práve nimi.

Snaha pritiahnuť si zákazníkov aj so stále sa rozširujúcej skupiny - rodičov - mnohé podniky viedla k tomu aby založili detské kútiky. Mnohé inak dobré reštaurácie či kaviarne si tak u veľkej skupiny rodičov akurát kazia meno. Priniesť z domu pár nefunkčných alebo nepouživaných hračiek neznamená založiť detský kútik, i keď to tak väčšina pochopila.

Predstavte si svoju domácnosť a v nej krabicu s množstvom pokazených hračiek. Porozmýšľajte ako vznikli a aký vzťah k nim, k prípadnému poriadku či hodnote vecí si tým dieťa buduje.

U nás doma, inšpirovaní (nielen) Montessori pedagogikou sme si vzali k srdcu tzv. "pripravené prostredie" a vedieme svoje deti k tomu, aby všetko v domácnosti malo svoje miesto a bolo pripravené na použitie. To znamená nielen, že máme poriadok naoko, ale že všetky veci slúžia svojmu účelu, sú bezpečne umiestnené a bezpečné na použitie. Poškodené veci opravujeme, neopraviteľné vyhadzujeme a veci, ktoré nám už neslúžia posúvame ďalej, či už na charitatívne účely, rotujeme v rodine alebo v kruhu známych.

Keď prídeme do podniku, v ktorom sa rozhodneme detský kútik využiť, veľmi často k nám naše dieťa prichádza s tým, že ocino oprav, prosím, toto, ocino, toto je pokazené, mami, kde je koleso od auta, aha, tu chýba lopata, ... Je to pre dieťa veľká frustrácia vidieť nefunkčné veci, keď ho doma učíme, že si má na svoje veci dávať pozor, naučilo sa, že naozaj má zmysel si uložiť veci, pretože ich tam potom nájdem, že vždy viem čo kde mám a všetko čo mám funguje tak, ako má. Dieťa, ktoré je tomuto faktu vystavované trvale (nebodaj aj doma) po čase podlieha faktu, že to tak je a stráca záujem veci udržovať. V materskom centre, kde chodíme tráviť čas a vypomáhať často vídam deti hádzať hračkami, mnoho vecí je zničených tak, že ťažko uveriť, že toto dokáže spraviť dieťa.

Kde začať, aby sa aj tento kúsok sveta zmenil k dobrému? Veďme deti aj mimo nášho domova k úcte k veciam. Aj to spoločné nám môže slúžiť aj nabudúce (bez ohľadu na to, že sme si "to" zaplatili), veďme deti k poriadkumilovnosti aj tam, kde nie sme doma.

Milí vedúci podnikov, radšej majte k dispozícii pár funkčných hračiek v malej poličke ako haldu šrotu v krabici. Aj deti, ktoré vidia poriadok a funkčné veci, majú vo zvyku sa k veciam inak správať. Nebojte sa zničené veci vyhodiť, prípadne dieťa ničiace Váš majetok upozorniť (primerane dieťaťu samozrejme, prípadne jeho rodiča, ak si na to netrúfate). Tak ako by sa Vám asi nepozdávalo, keby hostia hádzali taniere o zem alebo rozbíjali poháre príborom, aj dieťa sa vďaka Vám môže naučiť ako sa správať nielen vo Vašom podniku.

Nečakám zázrak, no viem, že rodičov ako ja je viac. Mne osobne prekáža neporiadok a nekonečné množstvo vecí úplne všade, pokúšam sa o minimalistický prístup a teda minimalizovať množstvo vecí ktoré vlastníme. Čím menej toho je, tým ľahšie sa to udržuje, užíva a naozaj to prináša slobodu.

Chcete sa pridať a pomôcť rodičom násjť miesta vhodné pre nich aj ich deti? Tak sa pridajte, ja sa určite poteším dobrým tipom. Hnutie za funkčné detské kútiky nájdete na Facebooku pod rovnomenným názvom  a my sa Vám za Vašu pomoc v zlepšovaní prostredia poďakujeme.

Ak Vás táto téme nezaujíma, resp. pomôcť nechcete, ďakujem za prečítanie a verím, že i Vám v budúcnosti pohľad na detské kútiky padne lepšie ako častokrát teraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?